Yeşil Duvarlar

Yeşil Duvarlar

İlk adımları 1930 lara dayanmakla birlikte, yaşayan duvarlar, kent yaşamına son 10-12 yılda girmiş sistemlerdir. Peyzaj sektörüne, “dikey bahçe/yeşil duvar/yaşayan duvar/eko duvar” tanımlarıyla anılan ve pek çok farklı uygulama sistemi olan Yeşil Duvarlar, temelde kentlerin tahrip edici etkilerini en aza indirgemek ve gündelik yaşamın yapısal çevre baskısı karşısında, uzun ömürlü yeşil alan /cephe/ yüzey alternatifleri sunmak için geliştirilmiştir.

Gardensa Yeşil Duvar Sistemleri, duvar ya da zemin bağlantılı, tek ya da çift taraflı seçenekleri ve galvanize çelik kafes modül sisteminden oluşan monoblok tasarımı ile diğer yeşil duvar sistemlerinden farklılık göstermektedir. Monoblok tasarım, yatay düzlemdeki bir toprak yüzeyi gibi bütün olarak işlev gördüğünden, bitki köklerinin gelişmesinde sınırlayıcı bir ortam yaratmamaktadır.

Bitkiler için en iyi ve uzun ömürlü yetişme ortamını sağlayan ve firmamızın kendi üretimi olan özel dikim karışımımız sayesinde, uygulama sonrasında toprak değişimine ihtiyaç duyulmaz. Sistemimizde yetiştirme ortamı olarak oasis çiçek süngeri, torf veya keçe kullanılmaz.

Sistemimiz için özel olarak üretilen damlama boruları: modül içerisinden geçer, yeşil duvar uygulamasına uygun damlama aralığına sahiptir ve anti-kök / anti-toz özelliktedir. Otomasyon teknolojisi ile, sulama ve gübreleme otomatik olarak yapılır. Sulama sistemi, minimum su tüketimi sağlamanın yanı sıra, suyu bitkilere ihtiyacı kadarı vererek sürdürülebilir, sağlıklı bir plantasyon imkânı sunmaktadır.

Bitkiler ise, firmamızın 65 yıllık tecrübesi ile proje bazında, iklim koşulları, görsel ve teknik beklenti, kullanım ve bakım sistemleri gibi çok farklı verileri içeren alan analizlerimize göre seçilir.