Greenox

Türkiye’nin ilk Dikey Ormanı’nın oluşturulduğu Greenox Projesi’nde, diğer projelerden farklı olarak, yeşil duvar/yeşil cephe/yeşil alan/yeşil çatı kavramlarının tümü aynı projede uygulandı. Peyzaj uygulaması açısından iddialı bu projeyi hayata geçirmek için, projenin ilk aşamasından itibaren mimari, statik, mekanik proje gruplarıyla birlikte çalışılarak, konum, yükseklik, bakı, klimatoloji ve floristik veriler detaylı olarak değerlendirilerek projelendirildi.

Türkiye’nin en yüksek yeşil duvarları (50m ve 56m yükseklikte) Greenox Projesinde oluşturuldu ve 20.180 adet bitki ile kuzey ve güney cepheler yeşillendirildi. Yapının ön ve arka cephelerinde planlanan büyük saksılarda ve terasta toplamda 3.330 adet ağaç̧, ağaççık, çalı ve yer örtücü bitki kullanıldı.

Leed Gold adayı olarak planlanan Greenox Projesi, 2017 yılında Hürriyet Gazetesi tarafından düzenlenen Sign of the City Awards yarışmasında “Türkiye’nin En Yeşil Binası” ödülünü kazandı.

Greenox projesi, tüm cephelerinde yer alan bitkilerin çevreye ve yaşayanlara sağladığı faydalardan bağımsız olarak, standart bir bina ile karşılaştırıldığında: enerjide yüzde 35, suda yüzde 42 ve malzemelerde gömülü enerjide yüzde 41 verimliliğe erişerek, Dünya Bankası kuruluşu IFC tarafından EDGE (Excellence in Design for Greater Efficiencies) sisteminin pilot projesi seçildi ve proje tamamlandıktan sonra EDGE yeşil bina sertifikası almaya hak kazandı.